Aptistvnfalva (szlovn neve tevanovci vagy tivanovca, latinul: Estevanfaloa, nmetl: Stefansdorf) egy kzsg Vas megyben, a Szentgotthrdi kistrsgben.
Fekvse
A telepls az rsgi Nemzeti Park a VEND-VIDK terletn, az osztrk-magyar-szlovn Hrmashatrnl, az osztrk hatrtkeltl 10, a szlovn hatrtkeltl 3 kilomterre helyezkedik el. A legkzelebbi vros, Szentgotthrd 8 kilomterre van innen. Kzeli teleplsek: Alsszlnk, Ktvlgy, Orfalu, Szakonyfalu.
Teleplsszerkezett a szrvnybeptettsg jellemzi. Egy-egy hz kln dombtetre pl, s krltte helyezkednek el a mvelt fldek s legelk.
Terlete 1978 ta szigoran vdett s 2002 ta a nemzeti park rsze. Alpokaljai dombsgon fekszik, erdkkel s dombokkal krlvve. A vidkre jellemz az eurpai szinten is ritka nvny- s llatvilg, amely klnsen gombkban s lepke faunkban gazdag.
Trtnete
A 19. szzad vgn Istvnfalu s jbalzsfalva sszevonsval jtt ltre. Istvnfalu valamikor a szentgotthrdi ciszterci aptsg birtoka volt, els okleveles emltse 1328-bl szrmazik, amely szerint a kzsg nevben benn van az Istvn nv. Nvadja Harding Szent Istvn, egykori apt, akinek 1683 ta minden nyron bcst tartanak s akinek tiszteletre a templomot is emeltk.
A vrzivataros 17. szzadban, pontosabban 1622-ben, az akkor Istvndknt emltett falu s a szomszdos Brglin (ma jbalzsfalva, Aptistvnfalva rsze) meghdol az oszmnoknak. A tisztart jelentse szerint, a meghdols eltt egy vvel, a kanizsai vrbl Vasvrmegybe feltr trk lovasok (az akindzsik) behatoltak a kt kzsgbe, s felgyjtottk „czak 5 hz maradot megh..”, s 40 embert, kztk egy bizonyos „Domczecz (v. t. Doncsecs) Mihly”t, felesgt s gyerekt s egy „Koczai (v. t. Koczjn) Jakab” nevezet lakos fiait vittk el, akikrt 400 ill. 15 forintot krtek vltsgdjrt. Az emberek amgy hiba hdoltak meg, mert a sarcot a foglyokrt ki kellett fizetnik s nemsokkal ksbb rc lovasok trtek be, akik hrom embert gyilkoltak meg, ngyet rabsgba hurcoltak.
Az I.- II. vilghbor hsi halottainak nevei a dombormvn. Az rpd fejedelem sisakjn lev tollat korbban a leventk puskval lttk le, nemrgiben jrafaragtk.
Az 1664-es szentgotthrdi csata idejn a falut jfent elpuszttottk, de a lakossg tllte a szrny megprbltatsokat.
A megfogyatkozott lakossg a hbork elmltval jra gyarapodsnak, a telepls fejldsnek indulhatot. Nhny nmet csaldot be is teleptettek, de azok csakhamar beolvadtak, s mra csak nevk utal az etnikumukra (pl. Gmeindl, Grebenr).
A falu laki a 19. szzadban egszen az I. vilghbor vgig serts-, borjhst szlltottak Stjerorszgba, valamint jelents volt a fazekassg (a cserpfazk volt a legkelendbb ru). A hbor utn, az j hatrok meghzsval elvesztette a falu ezt a hasznos jvedelemforrst, s megntt a csempszsek szma.
A telepls mai napig is 90%-ban szlovn (vend) nemzetisg s katolikus valls.
1785-ben Szily Jnos kzremkdsvel plt katolikus temploma, amely fontos kzpontt tette a kzsget. Egy idben tartozott hozz Brglin (ma jbalzsfalva, Otkovci/Otkaufci, Aptistvnfalva), Permise (Verica, ma Ktvlgy), Markcz (ma Mrokrt, Markovci/Markofci, Szlovnia), Orfalu (Andovci/Andofci), Szakonyfalu (Sakalovci/Sakalofci) s Ttfalu (ma Rbattfalu/Slovenska ves, Szentgotthrd) magyarorszgi szlovn kzsgek. Jelenleg csak Ktvlgy s Orfalu falvak a rszei.
A kzsg vdszentje s nvadja az angliai Harding Szent Istvn, akinek kpmsa a falu cmerben is benne van, s jobb kezben a templom miniatrizlt msa, jelkpezve Istvnfalvt.
2005-ben a templomban egy emlktblt lltottak, mely tartalmazza az 1785–2001 kztt itt szolglt lelkipsztorok neveit s kplnokt is.
Nevezetessgei
1785-bl szrmaz rmai katolikus templom, mellette temetvel
a Hrsas-patak
A vilghbors emlkm, rajta Aptistvnfalva, Permise, Orfalu, jbalzsfalva lakosainak hsi halottai a kt vilghbor alatt. A szobor legfels rszn rpd fejedelem szobra (Kalls Ede munkja).
![0](http://www.orsegitelehaz.hu/falukepek/31/thumb/1146752511_3.jpg)
|